Dolar kuru yine dalgalanıyor… Dolar TL oldu? Euro kaç lira?

Dolar ve Euro kurunda anlık durum merak ediliyor. Geçtiğimiz gün Asya işlemlerinde 7 lirayı aşan dolar, dünkü açıklamaların ardından dalgalı bir şekilde seyrediyordu ve bu sabah aşağı yönlü hareketine başladı. Dolar kuru ne kadar oldu? Euro kaç liradan satılıyor? İşte dövizdeki son gelişmelere dair merak edilen konular…

DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL 6.6497/6.6435 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 7.5835/7.5895’den işlem görüyor.

DOLARDAKİ SON DURUM… Dolar/TL dün BDDK ve Merkez Bankası'nın önlemlerinden sonra dalgalı bir seyir izliyordu. Bugün ise saat 09.30 itibari ile dolar düşüş yaşıyor.

DÜN BANKALAR SERT DÜŞTÜ

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) dün primi dolar/TL’nin yeni tarihi zirveyi görmesiyle öğle saatlerinde 586 baz puanı aşarak Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, dün TV’lerde katıldığı canlı yayında bankacılık sisteminde açık pozisyonun olmadığına dikkat çekerek, ciddi bir spekülatif atakla karşı karşıya olduklarını ve kurdaki hareketlerin yatıştırılması gerektiğini söyledi.

Bali “Kur artışı karlılıkları azaltıyor, sermaye yeterliliklerimizi iyi idare etmeye çalışacağız; faizi çok sevmeseniz de gerektiği yerde her enstrüman kullanılabilmeli” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise hafta sonu yaptığı açıklamada, ekonomiye kur üzerinden “operasyon” uygulanmaya çalışıldığını ancak Türkiye’yi tehdit etmenin kimsenin haddi olmadığını belirtirken, faiz konusunda da tuzağa düşülmeyeceğini vurgulamıştı.

POLİTİKA FAİZİNDEN FONLAMA YAPMADI

Bankacılar TCMB’nin dün politika faizinden fonlama yapılmamasının önemine dikkat çekerken, dünkü fonlama kompozisyonunu TCMB’nin likidite adımlarıyla sıkılaştırmaya gidebileceğinin ilk sinyali olarak görüyorlar. Bankacılar dün piyasanın TL likidite ihtiyacının düşük olduğunu bu nedenle yüzde 19.25’ten fonlama kullanılmayabileceğine dikkat çekerken önümüzdeki günlerde benzer fonlama prensibinin devam etmesi halinde bankanın geçmişte de benzerleri görüldüğü üzere Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına gitmeden faiz artışına gitmiş olabileceğini belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir