Enflasyon canavarı faizi uçurdu

Merkez Bankası 23 Mayıs’ta yaptığı faiz artırımının ardından bir faiz artırımına daha gitti. Piyasa iki hafta öncesinde yüzde 13.5 faizle fonlanırken faizler yüzde 17.75 seviyesine çıktı.

Merkez’in bu hamlesiyle dolar/TL 4.56 seviyesinden 4.46 seviyesine kadar indi. Faizin yüksek olması bir ülke için iyi mi? Değil.

Merkez Bankası’nın uyguladığı yüksek faizle bankalara borç veriyor. Bankalar da yüksek faizin masrafını kredi çekecek vatandaşa yansıtıyorlar. Yani yatırım yapmak isteyen, veya bir
mülk satın almak isteyen vatandaşın faiz masrafı yükseliyor.

O halde Merkez neden faiz yükseltiyor? Sebebi basit enflasyon! Merkez Bankası’nın ana görevi ülkedeki fiyat istikrarını korumak. Mayıs ayı enflasyonunun son 15 yılın zirvesinde çıktığı bir dönemde (yüzde 12.5) piyasa Merkez Bankası’nın faizi artırmasına kesin gözle bakıyordu.

Merkez Bankası son faiz artışıyla birlikte bağımsızlığı anlamında piyasalara ciddi bir mesaj verdi.

’50+75 BEKLİYORDUM’

A1 Capital Direktörü Belgin Maviş Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararını sozcu.com.tr’ye değerlendirdi.

Maviş” Merkez Bankası’nın 125 puanlık artırımını beklediğim bir adımdı. Ancak 75+50 şeklinde bekliyordum. Merkez Bankası tek hamlede 125 puan artırarak politika faizini gerçekleştirdi. Bu karar sonrası ise Dolar/TL 4,35 TL, 4,40 TL seviyelerine kadar gerileyebilir. Tabi FED kararı ve seçim sürecinde ufak ufak oynaklıklarda söz konusu olabilir. ” ifadelerini kullandı.

‘MERKEZ SIKI DURUŞUNU KANITLADI’

Karar sonrası Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu kanıtladığını belirten Belgin Maviş ” Merkez Bankası attığı adım sonrası sıkı duruşunu herkese kanıtlamış oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir